kako zaraditi preko interneta

Ovo su legitimne i proverene prilike za online zaradu iz Srbije. Uz malo truda i razvijanje određenih veština i Vi možete početi da zarađujete preko Interneta.

Zarađivanje novca preko interneta i online poslovi su već dugi niz godina prisutni u Srbiji. Uz pravi odabit online posla, razvinje potrebnih veština i zalaganja, gotovo svako može zaraditi i ostvariti stabilne prihode preko Interneta.

Treba voditi računa, jer u moru prilika za online zarađivanje kriju se i brojne prevare koje obećavaju laku zaradu bez imalo rada. Sa ciljem da Vam pomognem da izbegnete loše odluke i da se fokusirate prilike koje zaista vrede, opisao sam nekoliko legitimnih i proverenih načina kako zaraditi novac preko interneta.

Bitni faktori koje treba uzeti u obzir kada tražite onlajn modele za zaradu.

  • Informišite se i sprovedite analizu budućeg modela zarađivanja pre donošenja odluka
  • Ukoliko investirate, uložite samo onoliko koliko možete da priuštitre da izgubite i tako smanjujući rizik
  • Edukujte se o regulaciji i držite se propisa i zakona.
  • Proverite reputaciju poslodavca ili platforme na kojoj bi radili ili trgovali

Online zarada zaista može biti koristan izvor dodatnih pa čak i osnovnih prihoda. Zato realno sagledajte vaše veštine i interese pre nego što izaberete neki od ovih modela online zarade.

6 legitimnih načina za online zaradu

1. Freelance online poslovi

Čest freelance online posao je copywriting (pisanje web sadržaja). Ako posedujete veštinu dobrog pisanja i tečno govorite neki strani jezik, pisanje sadržaja za sajtove može biti dobar posao za Vas.
Platforme kao što su Upwork, Freelancer i Fiverr nude mogućnost da oglasite vašu veštinu posanja sadržaja i da nađete klijente za koje bi to radili. Kvalitetan sadržaj je uvek tražen, bilo da pišete članke, ebook ili skripte.

Za ovaj posao vam nije potreban početni kapital, osim ako budete želeli da podignite vašu veštinu pa kupite neki kurs ili platite dodatne pogodnosti na gore pomenutim platformama kako bi bili vidljiviji potencijalnim klijentima.

Drugi čest freelance online posao je predavanje stranog jezika online. Ako dobro znate neki strani jezik, možete postati online tutor. Platforme kao što su Cambly i Preply nude prilike za rad sa učenicima širom sveta. Radno vreme vam je fleksibilno, a možete birati da li ćete raditi sa decom, odraslima ili poslovnim profesionalcima.

Početni kapital vam nije potreban, ali je poželjno da imate dobar internet i kvalitetnu opremu za video pozive (kameru i mikrofon).

Programiranje je jedna od najbrže rastućih industrija sa ogromnom potražnjom za stručnjacima. Uz pomoć besplatnih kurseva na internetu, možete ući u svet programiranja, a platforme kao što su Upwork, Toptal i GitHub Jobs su mesta gde možete naći klijente.

Početni kapital nije potreban, ali bi bilo mudro da uložite u kvalitetne online kurseve i sertifikate.

Ako imate dobre organizacione sposobnosti i umete da upravljate raznim zadacima, posao virtualnog asistenta može biti odličan za vas. Virtualni asistenti često obavljaju zadatke kao što su zakazivanje sastanaka, upravljanje mejlovima, vođenje društvenih mreža i administrativne poslove. Platforme kao što su Remote.co i Belay nude razne poslove iz ove oblasti. Ni ovde vam nije potreban početni kapital.

Grafički dizajn se bavi kreiranjem logotipa, reklama, web dizajnom, dizajnom postova za social media kanale i mnoge druge kreativne poslove. Ako imate talenat za dizajn i iskustvo sa alatima kao što su Adobe Photoshop ili Illustrator, možete ponuditi svoje usluge na platformama kao što su 99designs i Behance. Kreativnost i kvalitetan portfolio ključ su za privlačenje klijenata i uspešno obavljanje ovakvih poslova.

Početni kapital nije potreban, ali zahteva određena ulaganjau u kupovinu profesionalne alate kao što je Adobe Photoshop ili Illustrator.

2. Kreiranje sadržaja

Sve je veća potražnja za kreatorima video sadržaja za YouTube, Instagram ili TikTok. Naučite da kreirate kratke ili duge video klipove, uz pomoć programa kao što je CapCut ili profesionalnog alata Premier i vaše usluge edit videa možete ponuditi na Upwork i Fiverr platformi. Početni kapital nije potreban ali zahteva da znate video editovanje pa bi ulaganje u kurs bila mudra odluka.

Kako zaraditi preko TikToka uz pomoć NPC (velika lova).

3. Investiranje

Ulaganje u različite oblike imovine kao što su deonice, obveznice, nekretnine i drugi finansijski instrumenti gde je glavni cilj ostvarivanje profita ili povećanje vrednosti kapitala tokom vremena je jedan od načina kako se može zaraditi online.

Investiranje je proces koji zahteva početni kapital i važno je napomenuti da je u pitanju dugoročan proces i da se rezultati često neće videti odmah. Zato nemojte zanemarivati važnost razvijanja investicione strategije. Analiza tržišta i razumevanje rizika ključni su za uspešno investiranje.

Kupovinom deonica kompanija postajete deo vlasništva kompanije, što vam daje pravo na deo profita kroz dividende i potencijalno povećanje vrednosti deonica. Deonice su popularan oblik investicije jer nude mogućnost visokih prinosa, ali su istovremeno i rizične zbog fluktuacija i promena na tržištu.

Kupovina obveznica predstavlja zajamčeni dug koji izdaje država, opština ili korporacija. Kupovinom obveznica postajete poverilac koji prima redovne kamatne isplate i povrat glavnice na kraju perioda dospeća. Obveznice su često smatrane sigurnijom investicijom u odnosu na deonice, ali obično nude niže prinose.

4. Contract for Difference trgovanje

Omogućava potencijalnu zaradu putem spekulacije o promenama cena finansijskih instrumenata bez potrebe za fizičkim posedovanjem tih instrumenata. Investitori ulaze u dugu poziciju ako očekuju rast cena ili u kratku poziciju ako očekuju njihov pad i tako profitiraju.

CFD trgovanje nudi pristup širokom spektru finansijskih instrumenata, uključujući deonice, indekse, valute, robu i kriptovalute. Investitori ne dolaze u posed ovih instrumenata, već trguju na osnovu promene njihove vrednosti.

Za razliku od klasičnog investiranja, CFD trgovanje možete započeti sa niskim početnim ulaganjem. Ovo ga čini idealnim ako ste početnik i ako želite da se bavite investiranjem.
Iako može biti isplativo, važno je da pažljivo razmotrite rizike kao i da osmislite dobru strategiju pre nego što se upustite u ovaj oblik trgovanja.

5. Trgovanje kriptovalutama

Trgovanje kriptovalutnim derivatima je proces kupovine i prodaje digitalnih valuta kao što su Bitcoin, Ethereum i druge. Derivati omogućavaju investitorima da spekulišu o budućim cenama ovih valuta bez potrebe za njihovim fizičkim posedovanjem.

Osnovna ideja je da investitori pokušavaju da ostvare profit putem promena cena. Ako očekujete da će vrednost Bitcoina porasti, kupujete ga po trenutnoj ceni i kasnije ga prodajete po višoj, odnosno ako očekujete pad vrednosti, možete prodati Bitcoin i kasnije ga kupiti po nižoj ceni.

Tržište kriptovaluta je izuzetno volatilno, što znači da cene mogu značajno varirati u kratkom vremenskom periodu. Ova volatilnost pruža potencijal za visoke dobitke, ali takođe nosi rizik od velikih gubitaka. Važno je da budete svestan ovih rizika i da trgujete sa oprezom.

Trgovanje kriptovalutnim derivatima može biti vrlo profitabilno, ali nosi i visok rizik zbog volatilnosti tržišta. Ključno je razviti dobro informisanu strategiju i biti spreman na brze promene na tržištu.

6. Dropshipping ili preprodaja

To je model zarađivanja gde online trgovac ne mora da drži zalihe proizvoda koje prodaje. Umesto toga, kada kupac naruči proizvod, trgovac ga naručuje od dobavljača. Dobavljač potom direktno isporučuje proizvod kupcu.

Ovo je bio isplativ i popularni model zarađivanja u Srbiji i širom sveta ali sve je manje popularan zbog visoke konkurencije i troškova reklamiranje proizvoda koji se prodaju.

Trgovci mogu da započnu poslovanje online, bez potrebe za plaćanjem velikog skladišta ili ulaganjem u velike količine robe, što smanjuje troškove i rizike. Još uvek postoje prilike za zaradu i da razvijete biznis na ovakav način, za one koji pronađu specifičnu, traženu nišu i efikasno ciljaju publiku kroz marketing.

Saveti za uspeh i izbegavanje prevara

Prevare u svetu online zarade

Danas postoje brojne prilike za online zaradu. Ali je važno imati u vidu da, ako zvuči previše dobro da bi bilo istinito, obično tako i jeste. Dok postoje mnoge legitimne prilike za online poslovanje, morate biti oprezni jer postoje brojni prevaranti koji nude „laku zaradu“. Obično prevaranti objavljuju potražnju za radnicima i sajtovima se predstavljaju kao regruteri, u pokušaju da Vam sve ukradu, od lozinki, do novca i identiteta.

Stručnjaci iz oblasti finansija savetuju ako tražite posao, čak i na daljinu, postoje koraci koje možete preduzeti da biste izbegli prevare.

Savet kada tražite posao da provere web lokaciju kompanije kako bi se uverili da je objava stvarna.

Takođe, treba imati u vidu da poslodavci nikada neće tražiti od kandidata za posao da se pridruže Google Hangoutu, da kupe sopstvenu opremu ili da plate da bi se prijavili. I nikada neće slati imejl sa adresa kao što su Yahoo ili Gmail.

Ne postoji brz način da se zaradi novac. Neke od ovih prevara su tako očigledne da ih možete uočiti na prvi pogled, a mnoge funkcionišu po ustaljenom šablonu da se prijavite, uplatite određenu sumu novca na račun i preuzmete kurs koji će vam otkriti tajnu bogađenja preko noći. Ovaj vid prevare možete prepoznati i po tome što vam ne govore šta ćete zapravo raditi ili učiti.

Prednosti i mane zarađivanje preko Interneta

Svaki model zarađivanja ima svoje prednosti i mane.

Zarada preko Interneta – prednosti

  • fleksibilno radno vreme
  • rad od kuće ili bilo gde na svetu (potrebna samo komp i internet)
  • sam svoj gazda
  • mogućnost velikih zarada

Glavna prednost rada i zarađivanja preko interneta je što posao možete obavljati od kuće i što uglavnom ne postoji standardno radno vreme.

Klijenti sa kojima radite obično žele da se posao završi do određenog vremenskom trenutka (tzv. deadline). Da li ćete vi taj posao završiti za par dana ili za jedan dan to je na vama. To vam svakako daje mogućnost da birate mesto rada, tj. ono može biti od kuće ili recimo negde iz prirode, jer za neke poslove čak ne morate da imate ni internet konekciju.

Imate mogućnost da birate poslove, saradnike i klijente. Sa druge strane, ukoliko imate stalan klasičan posao, onda vam rad na internetu može doneti dodatna primanja u vaš kućni buđet.

Zarada preko interneta – nedostaci

  • Nesigurnost i neizvesnost oko prihoda
  • Velika konkurencija u određenim nišama
  • Potrebno je vreme da steknete iskustvo i stalne klijente
  • Fleksibilno radno vreme, jer sami određujete radno vreme a kada niste disciplinovani to može predstavljati problem

Rad na internetu zna biti jako nesiguran, naročito ako ste na samim počecima i početnik. Traženje klijenata i ljudi kojima trebaju vaše usluge zna da bude mukotrpan posao. Sa druge strane i postojeći klijenti mogu otkazati vaše usluge iz bilo kojeg razloga. Tada nastaje problem, jer gubite primanja i zaradu.

Konkurencija na internetu je velika i treba vremena, upornosti i veština da bi se probili. Postoje klijenti koji žele da im budete dostupni u određeno vreme, a to može biti nezgodno ako radite sa ljudima iz prekookeanskih zemalja. To podrazumeva komunikaciju u kasnim večernjim satima što može biti otežavajuće za one koji nisu noćne ptice.

Nakon svega ovoga možete reći, meni je bolje da radim klasičan posao od 8 do 16h za platu i da ne razmišljam puno. To je u redu i ne treba da napustite stalni posao kako bi ste zaradili novac na internetu. Radite honorarno za početak dok ne pohvatate konce i uspostavite rutinu i prve zarade.

Zaključak

Zarada preko interneta postala je dostupnija nego ikad, sa raznim opcijama poput affiliate marketinga, dropshipping modela i pisanja blog sadržaja. Ključ uspeha u ovom biznisu leži u posvećenosti i strateškom pristupu, gde ljudi koriste različite alate i platforme da bi promovisali proizvoda i zarađivali novac. Investicija vremena u istraživanje i kreiranje sadržaja na webu može doneti značajne rezultate, omogućavajući stabilan prihod i fleksibilnost u poslovanju iz bilo kog dela sveta.

dejan čorba

Autor članka

Dejan Čorba, linkedin & Instagram nalog. Od 2014 god napisao preko 200 članaka na temu “kako zaraditi preko interneta“. Dejan je posvećen deljenju proverenih strategija za ostvarivanje dodatnih prihoda i racionalno upravljanje sredstvima. Napomena: nisam pravnik, niti ekonomski savetnik, svi članci su edukativno-informativnog karaktera. Oko pravne strane nekog modela zarađivanja se posavetujte sa advokatom.

Referenca: Nerdwallet i Shopify.

guest
0 Objave
Inline Feedbacks
View all comments